مهمترین بخش یک سازمان، داده‌ها و سیستم‌های آن مجموعه می‌باشد. حفاظت از داده‌ها و سیستم‌ها به دلیل رشد روز افزون آنها در سازمان و پیچیدگی زیر ساخت‌های آن، سخت و دشوار است. یکی از مشکلات اساسی و ریسک‌های بزرگی که اکثر سازمانها با آن مواجه هستند، خطر از دست دادن اطلاعات می‌باشد.

مجازی سازی ذخیره سازی

مجازی سازی ذخیره سازی

به استفاده یک سیستم ذخیره سازی برای ایجاد بهره‌وری بالاتر از فضای ذخیره سازی و فعال نمودن قابلیت‌های بیشتر، مجازی سازی ذخیره سازی گویند. از جمله این قابلیت‌های می‌توان به قابلیت‌های ذخیره سازی SAN ، NAS و حتی vSAN اشاره نمود. این نوع مجازی سازی مدیران را در انجام عملیات پشتیبانی داده، آرشیو کردن و بازیابی اطلاعات یاری می‌کند. حتی قابلیت‌های پیشرفته‌ای همچون ایجاد SAN مجازی و مدیریت LUNها نیز فراهم شده است.

می‌توان یک استخری از منابع ذخیره سازی (Pool of Storage) مختلف داشت که هر یک از برند خاصی است. اما کاربران آن که سرورها می‌باشند با یک لایه مجازی سازی از آن استفاده می‌کنند و متوجه تفاوت‌های آنها نمی‌شوند.

علاوه بر این مورد تکنولوژی Redundant Array Of Independent (Inexpensive) Disks (RAID) نیز در مجازی سازی Storage مورد استفاده می‌باشد.

storage virtualization - مجازی سازی ذخیره سازی - pool of storage

تجهیزات و تکنولوژیهای ذخیره سازی

تکنولوژی‌های مختلفی در این زمینه وجود دارند. این تکنولوژی‌ها در دو بخش قابل بررسی می‌باشند :

  1. سخت افزار مورد نیاز برای پیاده سازی زیر ساخت‌های ذخیره و بازیابی داده‌ها و اطلاعات و پشتیبان‌گیری
  2. نرم افزاری که این زیر ساخت سخت افزاری را مدیریت کند.
پایا سیستم مرو