مجازی سازی سرور – Server Virtualization

به فرآیند مجازی نمودن و ارائه سرورهای فیزیکی، پردازنده‌ها و سیستم عامل‌ها به کاربران به صورتی که متوجه این تغییر و تبدیل نگردند، مجازی سازی سرور گویند. در حال حاضر این مدل مجازی سازی بیشترین کاربرد را دارد و بیشتر مواقع مقصود از مجازی سازی این مدل می‌باشد.

مجازی سازی سرور در پایا سیستم مرو

شرکت پایا سیستم مرو در حال حاضر با در اختیار داشتن کارشناسان زبده در زمینه مجازی سازی، و بخصوص مجازی سازی سرور، قادر است تا انواع مدل های آنرا طراحی و پیاده سازی نماید. این کارشناسان با داشتن دانش فنی و تجربه عملی قادر به ارائه تمامی خدمات مجازی سازی در سازمان های مختلف را دارند.

مراحل مختلفی مانند نیازسنجی و امکان سنجی، طراحی و Plannig، پیاده سازی و پشتیبانی همگی در شرکت پایا سیستم مرو و توسط کارشناسان تیم مجازی سازی گروه شبکه اجرا می گردد.

تمرکز تیم مجازی سازی شرکت پایا سیستم مرو در زمینه مجازی سازی سرور بیشتر بر روی محصولات شرکت VMware می باشد. این تمرکز به دلیل قابلیت هایی است که محصولات این شرکت در اختیار کاربران آن قرار می دهد.

مجازی سازی سرور چیست

در زمینه مجازی سازی سرور، سه مدل اصلی وجود دارد که عبارتند از:

  1. مجازی سازی سیستم عامل – Operating System Virtualization
  2. شبیه سازی سخت افزار – Hardware Emulation
  3. Paravirtualization

در مجازی سازی سیستم عامل، ناظر (Hypervisor or Virtual Machine Monitor (VMM)) بر روی یک سیستم عامل دیگر نصب می‌شود. در این حالت یک سیستم عامل بین لایه مجازی سازی و سخت افزار قرار دارد. به این مدل مجازی سازی، مجازی سازی نوع‌2 نیز می‌گویند.در این حالت، به سیستم عامل نصب شده بر روی سخت افزار، سیستم عامل میزبان یا Host گوند و به سیستم عامل‌های نصب شده بر روی ماشین مجازی یا Hypervisore سیستم عامل میهمان (Guest OS) گویند. از مهمترین نرم افزارهای هایپروازر نوع2 می‌توان به VMware Server، VMware Workstation، Virtual Server 2005 R2، Virtual PC 2007، Virtual Box و KVM اشاره نمود.

انواع مجازی سازی سرور

در مجازی سازی سرور، مدل شبیه سازی سخت افزار، ناظر یا VMM مستقیما بر روی سخت افزار نصب می‌گردد. این مدل را Hypervisor نوع1 و همچنین Bare Metal نیز می‌گویند. در این مدل، سیستم عامل‌های میهمان در ماشین‌های مجازی (Virtual Machine) یا VM نصب می‌شوند.

از مهمترین هایپروایزرهای این نوع می‌توان به Vmware vSphere ESXi، Microsoft Hyper-V، IBM PowerVM، Parallel Server bare metal، Xen Hypervisor و Oracle VM اشاره نمود.

Para virtualization  یک روش مجازی‌سازی است که برای ماشین مجازی یا مهمان یک اینترفیس سخت افزاری شبیه به لایه اصلی سخت افزاری ایجاد می‌نماید و منابع را در اختیار ماشین مهمان قرار می‌دهد. در این تکنیک از یک میکروکرنل یا هسته مرکزی بسیار کوچک استفاده می‌شود و سرعت و کارایی بالاتر از روش‌های دیگر تجربه می‌شود. این روش نیاز به ویرایش (Modify) ماشین میهمان دارد و این موضوع باعث می‌شود تنها سیستم عامل‌های اوپن سورس در آن مورد استفاده قرار بگیرند. نمونه این تکنیک توسط Xen استفاده می شود. اکثر مواقع در برابر Para virtualization سایر روش‌های مجازی سازی را Full virtualization می‌نامند. در شکل زیر مقایسه Para virtualization (سمت راست) با Full virtualization (سمت چپ) آمده است.

Para virtualization vs Full virtualization -para مقایسه مجازی سازی کامل و

مجازی سازی سرور در VMware

در بحث مجازی سازی سرور مهم‌ترین محصول شرکت VMware مجموعه نرم افزار VMware VSphere می‌باشد. این محصول را می‌توان کاملترین مجموعه نرم افزاری شرکت VMware در سال‌های اخیر نامید که در واقع مجموعه‌ای کامل از انواع ابزارهای مختلف VMware می‌باشد که در یکجا جمع شده و تقریبا کلیه امکاناتی را که از یک سیستم مجازی سازی انتظار می‌رود در یکجا جمع کرده است. و در چهار نسخه Enterprise Plus، Enterprise، Advanced و Standard ارائه می گردد. VMware Vsphere شامل مجموعه نرم افزارهای VMware Vsphere ESXi،VMWare VSphere Client Server ، VMWare Vsphere Vcenter Server می‌باشد.

مهمترین جزء این پکیج نرم افزاری ESXi می باشد که در حقیقت خود به نوعی سیستم عامل محسوب می‌شود، زیرا در هنگام نصب مستقیما بر روی سخت افزار نصب شده و نیازی به سیستم عامل میزبان (Host) ندارد و جزء Hypervisor های نوع 1 می‌باشد. در شکل زیر معماری مدیریت میزبان‌ها و ماشین‌های مجازی در VMware Vsphere نشان داده شده است.

مدیریت میزبان‌ها و ماشین‌های مجازی در VMware Vsphere