آینده شبکه و اینترنت با FTTH

FTTH تنها ساختار شبکه است که تماماً توسط فیبر نوری پیاده سازی می ­شود.

شبکه های Fiber-to-the-home ، برای ارایه سرویس­های broadband به کاربران نهایی از طریق فیبر طراحی گردیده اند. شبکه برای ارائه سرویس­های ارتباطی، شامل زیرساخت فیبر passive  و تجهیزات active  می­باشد.

FTTX

Fiber TO The x،یا FTTX به ساختارهای مختلف انتقال سیگنال توسط فیبر نوری (همراه با کابل مسی) اشاره   می­کند. از جمله این ساختارها می­توان به FTTC,FTTB,FTTC,FTTN وFTTO  اشاره کرد.

 1. FTTP یا فیبر به محل مشتری:از این اصطلاح به عنوان اصطلاحی کلی برای اشاره به FTTH و FTTB و همین‌طور مواقعی که شبکه فیبر هم شامل خانه و هم کسب‌وکارهای کوچک است استفاده می‌شود.
 1. FFTH یا فیبر به خانه: فیبرکشی تا مرز محل زندگی انجام می‌شود، مثلاً جعبه‌ای بیرون دیوار یک خانه. شبکه‌های نوری پسیو (GPON) و اترنت نقطه به نقطه نمونه‌هایی از FTTH هستند که مستقیماً از دفتر مرکزی اپراتور به ارائه خدمات سه‌گانه (دیتا، صدا و تصویر) می‌پردازند.
 1. FTTB یا فیبر به ساختمان، کسب‌وکار یا زیرزمین: تا مرز ساختمان فیبرکشی انجام شده (مانند زیرزمین یک ساختمان مسکونی) و اتصال نهایی به هر واحد مسکونی با استفاده از روش‌های دیگر انجام می‌گیرد.

* نکته: برای تشخیص FTTH و FTTB از یکدیگر می‌توان گفت اگر فیبر به پنلی داخل هر واحد آپارتمانی کشیده شود، تکنولوژی مورد استفاده FTTH است. اما اگر فیبرکشی تنها تا پنل مشترک ساختمان کشیده شود، از FTTB استفاده شده است.

 1. FTTD یا فیبر به دسکتاپ: اتصال فیبر از اتاق مرکزی کامپیوتر به یک ترمینال یا مبدل فیبر که نزدیک به میز کاربر قرار دارد برقرار می‌شود.
 1. FFTO یا فیبر به دفتر کار:اتصال فیبر از اتاق مرکزی کامپیوتر/سوئیچ مرکزی به یک سوئیچ کوچک مخصوص (به نام سوئیچ FTTO) که در محل کار کاربر قرار گرفته است برقرار می‌شود. این سوئیچ کوچک با استفاده از کابل استاندارد شبکه، سرویس‌های اترنت ارائه می‌دهد. سوئیچ‌ها به طور غیرمتمرکز در سراسر ساختمان پخش شده‌اند، اما همه از یک نقطه مرکزی کنترل می‌شوند.
 1. FTTE/FTTZ یا فیبر به کافو یا فیبر به منطقه:نوعی از کابل‌کشی منظم است که معمولاً در شبکه‌های محلی تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این تکنولوژی، از فیبر برای اتصال اتاق مرکزی کامپیوتر به یک جعبه مخابراتی یا کافوی نزدیک به محل‌کار یا میز کاربر استفاده می‌شود. با وجود تشابه نام، FTTEو FTTZ جزو تکنولوژی FTTX نیستند.
 1. FTTF یا فیبر به حیاط:بسیار شبیه FTTB است با این تفاوت که در FTTF هر دستگاه متصل به فیبر برای سرویس‌دهی به یک مشترک در نظر گرفته می‌شود که اجازه سرعت‌های چند گیگابیتی را فراهم می‌نماید.
 1. FTTdp یا فیبر به نقطه توزیع:بسیار شبیه FTTC / FTTN می‌باشد که در آن فیبر تا نزدیکتر جعبه تقسیم یا نقطه توزیع به مشتری آمده است و اجازه سرعت‌های نزدیک گیگا بیت را فراهم می‌نماید.
 1. FTTN / FTTLA یا فیبر به نود، محله یا آخرین تقویت کننده:فیبرکشی تنها تا یک کابینت خیابانی انجام می‌شود که ممکن است کیلومترها با مکان مشتری فاصله داشته باشد، و اتصال نهایی از طریق سیم تلفن است. FTTNمعمولاً گامی موقت به سمت  FTTHکامل است و برای ارائه سرویس‌های سه‌گانه پیشرفته مخابراتی استفاده می‌شود.
 1. FTTC / FTTK فیبر به کابینت یا جعبه مخابراتی:مشابه FTTNاست، اما کابینت خیابانی یا دکل نزدیک‌تر به محل مشتری (حدود ۳۰۰متر) و در محدوده ارائه تکنولوژی‌های پهن‌باند مسی، مانند اترنت یا وای-فای است. گاهی با نام FTTP (فیبر به دکل) نیز از این تکنولوژی یاد می‌شود که ممکن است باعث اشتباه گرفته شدن آن با سیستم فیبر به محل مشتری شود.
 1. ONU یا واحد شبکه نوری:یک واحد شبکه فیبر نوری را در خانه مشتری تحویل می دهد.ONU معمولا با یک ترمینال شبکه نوری یا ONT ارتباط برقرار می کند و ممکن است یک جعبه جداگانه باشد که  PON را به TV ، telephones ، computers ، wireless router متصل می­کند. ممکن است ONU / ONT یک دستگاه باشد.
فواید FTTX

کابل‌های فیبر نوری، برخلاف خط تلفن‌های سنتی و ADSL قادر به انتقال دیتا با سرعت بالا در مسافت‌های طولانی هستند. برای مثال، نوع معمول اترنت گیگابیتی (۱گیگابیت/ثانیه) که از کابل‌های مقرون به صرفه cat-5 و cat-6 استفاده می‌کند تنها قادر به پوشش ۱۰۰متر است، در حالی که اترنت مبتنی بر فیبر به راحتی ده‌ها کیلومتر را پوشش می‌دهد. در نتیجه، همه ارائه‌دهندگان مخابراتی مطرح در سراسر دنیا از FTTP برای انتقال مستقیم به مشتری با استفاده از اتصالات دوردست متقارن 1Gbit/s بهره می‌گیرند. پیکربندی‌های FTTP که مستقیم به محل مشتری فیبرکشی می‌کنند دارای بیش‌ترین سرعت هستند، چون بخش‌های باقی‌مانده می‌توانند از کابل کواکسیال یا اترنت استفاده کنند. گوگل فایبر سرعتی معادل 1Gibt/s دارد.

معمولاً گفته می‌شود که آینده فیبر تضمین شده است، زیرا محدودیت نرخ تبادل اطلاعات، ناشی از تجهیزات مورد استفاده است نه خود فیبر، و این امکان بالا بردن چشم‌گیر سرعت با جایگزینی تجهیزات، بدون تغییر در خود فیبر را فراهم می‌سازد. با این حال، نوع و طول فیبر استفاده ‌شده (مثلاً multimode یا singlemode) تأثیر به‌سزایی در قابلیت‌های آینده آن برای اتصالات بالای 1Gbit/s دارد.

FTTC که در آن فیبر تا یک کافو در خیابان کشیده شده است معمولاً به اندازه‌ای از کاربران دور است که اجازه استفاده از اترنت بر روی کابل­های مسی موجود را نمی‌دهد. در چنین شرایطی معمولاً از DSL با نرخ بیت بسیار بالا (VDSL) استفاده می‌شود که پهنای باند دانلود تا 80Mbit/s را فراهم می‌نماید ولی در فاصله‌های بشتر از ۱۰۰ متر این سرعت شدیداً افت می‌کند.

ساختار FTTH

در ساختار FTTH ، فیبرنوری از مرکز تلفن محلی (OLT) تا تجهیزات مشترک (ONT) ادامه می­یابد. این ساختار حالت ایده­آل برای مشترک بوده ولی هزینه کلی آن نسبت به سایر روش‌ها (هم برای اپراتورها و هم برای کاربران) گران تمام می شود. در واقع در این تکنولوژی FTTX پیشروی فیبرهای نوری به سمت منازل مشترکین در شبکه دسترسی اتفاق می افتد.

ساختار FTTH

ساختار FTTH

ارتباطات FTTH، معرف ارتباطات کابل فیبرنوری برای اماکن به صورت اختصاصی می باشد. این چنین سیستم­ها که بر اساس نور هستند، توان انتقال انبوهی از اطلاعات به شکل کارآمدتری از قبیل: تلفن، ویدیو، داده و غیره را در مقایسه با شیوه سنتی کابل های مسی با قیمتی تقریباً مساوی دارا هستند. FTTH برای کارکردن به هر دو شبکه فعال(Active) ومنفعل(Passive) نیاز دارد.

فواید FTTH

مهمترین مزایای استفاده از FTTH عبارتند از:

 • کاهش هزینه تجهیزات نگهداری شبکه
 • پاسخگو به نیازهای آینده
 • قابلیت اطمینان و امنیت بالا
 • توانایی انتقال همه سرویس­ها روی یک مسیر باند پهن با سرعت تا بیش از 1Gbps برای هر کاربر
 • افزایش سرویس های ارزش افزوده و ایجاد فرصتهای تجاری جدید
 • عدم تاثیرات محیطی و همچنین عدم تداخل الکترومغناطیسی
 • بالا بردن کیفیت زندگی
سرویس های FTTH

سرویس­های قابل ارائه شبکه­های FTTH در ساختار  GPON  معروف به سرویس­های Triple Play هستند به این معنی که هر سه نوع سرویس Voice، Video و Data در این ساختار قابل ارائه هستند. به همین دلیل مهمترین سرویس­های قابل ارائه در این فناوری شامل موارد زیر است:

 • تلفن صوتی و تصویری
 • آموزش از راه دور
 • راه اندازی کسب و کار اینترنتی مدیریت هوشمند ساختمان ( مسکونی، تجاری و صنعتی )
 • ارائه سرویس­های مانیتورینگ و حفاظتی، دوربین­های مدار بسته و انتقال تصویر
 • ذخیره سازی ابری (عدم نیاز به ذخیره سازی فایلهای حجیم در رایانه­های شخصی و ذخیره در سرورها)
 • دورا پزشکی
 • تولید محتوا و بازی­های گروهی تحت شبکه
 • E-Shopping
 • HDTV
 • بازی­های آنلاین
 • مدیریت هوشمند منازل
کاربردهای FTTH

کاربردهای FTTH

نمونه کارها

This post is also available in: English